Pozycja vs. konwersja

Zazwyczaj jest tak, że wysoka pozycja witryny internetowej idzie w parze z dużym zainteresowaniem klientów i satysfakcjonującą sprzedażą produktu lub usługi. Dla wielu jest to najlepsza forma reklamy, czyli wyskakiwanie w pierwszych wynikach w wyszukiwarce internetowej. Niestety, zdarza się, że popularność naszej strony internetowej w Google nie przekłada się na sukces finansowy firmy. Wtedy należy przyjrzeć się sytuacji i zdiagnozowanie problemu. 

Co to jest konwersja?

Konwersją jest określone, oczekiwane działanie wykonane przed odbiorcę, naszego potencjalnego klienta, który reaguje na naszą kampanię marketingową w sieci lub działania SEO. Np. klient dokona zakupu produktu lub usługi, np. monitora pozycji Seotulip.pl , zapisze się do newslettera. Jeżeli nasza pozycja w sieci jest wysoka, ale nic więcej za tym nie idzie to należy zastanowić się, gdzie leży problem.

Analiza problemu

  • zadbaj o dobre opinie o sobie

Badania konsumenckie wykazują, że ludzie przed kupnem towaru lub usługi posiłkują się opiniami z Internetu o firmie, w jakiej zamierzają zrobić zakupy i o jakośći produktów lub usług, które ta proponuje.  Warto więc pomyśleć o tym, by wysoka pozycja w rankingach wyszukiwania nie była naszym jedynym atutem, lecz jednym z wielu. W dzisiejszych czasach, kiedy socialmedia są częścią życia wielu użytkowników sieci, warto mieć kanały komunikacji z potencjalnym klientem. Strona internetowa, profil na popularnym portalu, mają przyciągnąć klienta i wpłynąć na naszą popularność w Internecie. 

  • przyciągaj klienta, zwiększaj konwersję

Skłaniaj swojego potencjalnego klienta do zapisania się do newslettera, dzięki temu będziesz mógł utrzymywać stały kontakt z użytkownikiem i obserwatorem swojej strony, zachęcaj do różnych działań, np. dając bonusy tylko dla zalogowanych użytkowników twojej witryny, organizuj akcje promocyjne, dawaj rabaty dla nowych klientów, proponuj specjalne zniżki lub inne rozwiązania dla lojalnych klientów. Zachęcaj do odwiedzania swojej strony prezentując atrakcyjny wizualnie i merytorycznie content na swojej stronie internetowej, publikuj ciekawe ankiety, które pomogą ci także poznać potrzeby potencjalnych klientów.  Wszelkie działania, jakie podejmiesz w celu zainteresowania  potencjalnego klienta mają na celu sukces sprzedażowy, by udało ci się sprzedać swój produkt lub usługę, by utrzymać stałych klientów i pozyskać nowych. Konwersja, czyli działanie wykonane przez klienta jest prawdziwą miarą sukcesu. Należy pamiętać, że nie wystarczy się cieszyć dobrą pozycją w rankingach wyszukiwania w wyszukiwarkach, ale należy przede wszystkim skupić się na tym, by współczynnik konwersji był wysoki. Przy monitorowaniu wskaźnika konwersji bardzo ważne jest także śledzenie współczynnika konwersji, czyli ilość użytkowników, którzy odwiedzili twoją stronę. Warto zastanowić się, dlaczego odwiedzili, ale nic nie kupili i wdrożyć odpowiednie działania. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.