Czym są roboty internetowe?

Co to jest bot internetowy i jak działa?

Robot indeksujący, zwany także botem, crawlerem, pająkiem, pełzaczem, jest oprogramowaniem, którego głównym  celem jest systematyczne przeglądanie, skanowanie zawartości stron internetowych, np. seotulip.pl, w celu:

  • sprawdzania kodu strony,
  • zbierania informacji o skanowanej stronie,
  • monitorowania aktualizacji, 
  • badania zawartości witryny

Skutki działań botów internetowych

Praca, jaką wykonują roboty internetowe mogą mieć pozytywne skutki. Mogą one pobierać wiadomości ze stron internetowych w celu wyświetlenia ich w aplikacjach mobilnych, monitorować prawidłowe działanie witryny internetowej, zbierać dane wykorzystywane do tworzenia indeksów stron internetowych bądź przydać się jako narzędzia marketingu cyfrowego.
Działalność botów internetowych może być także negatywna dla posiadaczy witryny internetowej. Mianowicie mogą one odpowiadać za destabilizację działania strony internetowej. Może się to zadziać poprzez to, że robot pobiera zbyt dużą ilość ilość danych z witryny i spowalnia przez to działanie strony. 

Działanie botów internetowych a SEO

Sposób działania botów internetowych, to,  jak się poruszają i jakie treści indeksują, ma duży wpływ na to, w jaki sposób się poruszają i co rejestrują boty internetowe, ma wpływ na pozycję w rankingach wyszukiwania danej strony internetowej. Skanowanie wyszukiwarki internetowej umożliwia również zbieranie informacji o witrynach internetowych oraz segregację stron internetowych.

Co robią roboty Google?

Głównym zadaniem robotów wyszukiwarki Google jest przeszukiwanie sieci internetowej oraz indeksowanie witryn internetowych na dwa sposoby. 

  • Fresh crawl, czyli przeszukiwanie na świeżo. Fresh crawl odbywa się na takich stronach internetowych na których są wprowadzane częste modyfikacje. Wtedy bot melduje się na takiej stronie często, skanuje ją i wprowadza nowe zmiany do indeksu. Częstotliwość tych odwiedzin botów może być regulowana w Centrum Google dla Webmasterów. 
  • Deep crawl, czyli przeszukiwanie głębokie. W tym przypadki boty Google odwiedzają strony internetowe i wczytują wszystkie informacje, zarówno te starsze i nowe.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.