Czym jest optymalizacja SEO?

Czym jest optymalizacja?

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search Engine Optimization - SEO) jest to edycja kodu źródłowego serwisu internetowego, której zadaniem jest dostosowanie go do wymagań wyszukiwarek internetowych, eliminacja błędów technicznych, które mogą powodować problemy z dobrym funkcjonowaniem witryny internetowej. Jest to tzw. optymalizacja podstawowa. Można także dokonać optymalizacji pod określone frazy kluczowe, by witryna internetowa była indeksowana przez boty sieciowe. Optymalizacja strony internetowej w celu uzyskania jak najwyższej pozycji w rankingu wyszukiwania to pozycjonowanie witryny internetowej. Jest to działanie marketingowe. Pozycjonowanie i optymalizacja nie są tożsamymi działaniami, lecz oba opierają się na analizie mechanizmów dotyczących wyszukiwarek internetowych i dostosowywaniu kodów źródłowych stron do algorytmów wyszukiwarek, by pozycja strony była jak najwyższa, co przełoży się na sukces finansowy. W celu sprawdzenia, jaką pozycję ma nasza strona internetowa w wyszukiwarce, należy skorzystać z narzędzia do monitorowania pozycji w internecie - Seotulip.

Jakie są elementy optymalizacji?

 • Optymalizacja słów kluczowych – należy określić frazy kluczowe, na które będziemy pozycjonować naszą stronę, np. Monitor pozycji Seotulip, narządzie do sprawdzania pozycji Seotulip.
 • Optymalizacja treści – na naszej stronie, co oznacza zamieszczanie unikalnych, merytorycznych treści dla czytelników, które są umiejętnie przeplatane wybranymi przez nas słowami kluczowymi.
 • Optymalizacja kodu strony – tu musimy zwrócić uwagę na szybkość ładowania naszej strony, która powinna lądować się szybko i sprawnie. Wpływ na to ma zawartość strony, objętość kodu, konfiguracja połączeń, hierarcha nagłówków.
 • Optymalizacja grafiki – należy zadbać o to, by grafika na naszej stronie nie ważyła zbyt dużo i nie obciążała niepotrzebnie stronie.  Pomoże w tym kompresja i zmiana rozmiaru. Ważne są także opisy zdjęć, które dobrze opisane będą poprawnie zindeksowane przez boty wyszukiwarki.
 • Optymalizacja struktury linków wewnętrznych – należy pamiętać, by zoptymalizować linki wewnętrzne na  naszej stronie, co również da dobre efekty, jeśli chodzi o indeksowanie strony przez boty.

Optymalizację strony podzielić można na:

 • modyfikację  treści na witrynie pod kątem fraz kluczowych.
 • zmiany w kodzie źródłowym witryny internetowej w celu poprawy jej funkcjonowania.
 • optymalizacja kodu źródłowego przez umieszczenie fraz kluczowych

Optymalizacja treści można podzielić na: 

 • wybór odpowiednich nagłówków, 
 • linkowanie wewnętrze,
 • optymalne rozmieszczenie w treści fraz kluczowych

Optymalizacja kodu źródłowego można podzielić na: 

 • poprawa czasu ładowania strony,
 • rozwiązanie problemu powielonej treści,
 • dostosowanie do urządzeń mobilnych.

Czym jest SEF?

SEF oznacza projektowanie stron internetowych w taki sposób, by były one łatwe do zindeksowania treści przez wyszukiwarkę. Wyraża się to przede wszystkim czytelnym i prostym sformułowaniem adresów witryn internetowych. Ma to na celu wyeliminowanie problemu nieczytelnego kodu z odnośników stron przy jednoczesnym przekazie wartościowych informacji, np. jak poruszać się sprawnie po stronie internetowej, znajdować interesujące treści, przekazanie fraz kluczowych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.