Co to są dane strukturalne?

Danymi strukturalnymi, zwanymi także danymi uporządkowanymi nazywamy dane, które są zamieszczone na witrynie internetowej, których zadaniem jest ułatwianie wyszukiwarkom internetowym rozumienie treści. 

Po co nam dane strukturalne?

Z użycia w witrynie internetowej danych strukturalnych płynie wiele możliwości i korzyści. Metadane, czyli dane zapisujące dane ułatwiają wyszukiwarkom zrozumienie treści zapisanych na stronie. Dzięki temu wyszukiwarki mogą zaproponować użytkownikom jak najtrafniejsze wyniki wyszukiwania. Metadane wskazują wyszukiwarkom internetowym o czym jest dana witryna internetowa. Są one umieszczane na witrynie internetowej, zgodnie z ogólnoprzyjętymi standardami. Dzięki temu, wszystkie dane można grupować, klasyfikować, porządkować i porównywać. Inną korzyścią wynikającą z danych strukturalnych są fragmenty rozszerzone, które pojawiają się wraz z zdanym wynikiem wyszukiwania. Np. przy wyszukiwaniu hasła monitorowanie wysokiej pozycji w Googlu, nazwa narzędzia- Seotulip, cennik, pakiety fraz. 

O czym trzeba pamiętać?

Aby dane strukturalne były poprawnie odczytane muszą mieć poprawną składnię. Jest to fundamentalny czynnik, by wyszukiwarki mogły poprawnie korzystać z metadanych. Błędy, które mogą się zdarzyć w kodzie mogą mieć brzemienne skutki dla pozycji witryny internetowej w wynikach wyszukiwania, która może drastycznie spaść. 

Jak stworzyć dane strukturalne?

Dane uporządkowane powinny być umieszczone w kodzie naszej strony internetowej. Posłużą nam do tego formaty:

  • Microdata
  • RDFa
  • JSON-LD

Z pomocą przyjdzie nam Schema.org, na której stronie znajdują się przykłady, opisy oraz szczegółowe instrukcję, które poprowadzą nas krok po kroku przez wszystkie typy i formaty danych strukturalnych. Co więcej, na stronie schema.org można znaleźć generator, który pomoże nam wytworzyć kod dla popularnych typów Schema.org jest schematem znaczników danych strukturalnych. Jest bardzo przydatny, ponieważ dzięki temu, że znaczniki są umieszczone na stronie internetowej, wyszukiwarka internetowa jest w stanie zrozumieć wszystkie informacje na niej zawarte i odpowiednio je zaklasyfikować. 

Dlaczego warto?

Użycie danych strukturalnych ma same zalety i warto pokusić się o ich użycie, ponieważ przyczyniają się one do lepszej oceny naszej strony przez algorytmy Google, uzyskania wyższej pozycji w rankingach wyszukiwania oraz pomogą nam zdobyć większą liczbę klientów poprzez wyświetlenia większej ilości atrakcyjnych i wyczerpujących informacji dla potencjalnego klienta.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.