Co to jest Schema.org?

Schema.org jest schematem znaczników danych strukturalnych. Schema org. to projekt zapoczątkowany przez wyszukiwarki internetowe Google, Yahoo i Bing w 2011 roku. Ma ona na celu ulepszenie interpretacji treści ze stron internetowych przez wyszukiwarki internetowe. Było to możliwe, ponieważ ujednolicono format danych do oznaczenia elementów HTML.  

Co daje Schema.org?

Schema.org jest bardzo przydatny, ponieważ dzięki temu, że znaczniki są umieszczone na stronie internetowej, wyszukiwarka internetowa jest w stanie zrozumieć wszystkie informacje na niej zawarte i odpowiednio je zaklasyfikować. Finałem tego jest dostarczenie użytkownikom jak najbardziej trafnych wyników wyszukiwania. Schema.org dał twórcom witryn internetowych wolność, ponieważ jest to jeden zestaw znaczników  danych strukturalnych, który jest wspierany przez największe wyszukiwarki internetowe i odpowiednio analizowany. Dzięki temu nie muszą martwić się, jak będzie indeksowany znacznik przez poszczególne wyszukiwarki.  Dzięki takiemu ujednoliceniu dane są także łatwe do analizy przez wyszukiwarki. Co ważne, dzięki słownikowi Schema org., można nadać większy kontekst dla wypowiedzi. Np. słowo „granat” jest wieloznaczne, może bowiem oznaczać broń, owoc, kamień szlachetny lub kolor. Dzięki oznaczeniom zostanie przedstawione te znaczenie danego słowa, które autor treści miał na myśli. 

Jak działa Schema.org?

Schema.org wykorzystuje format mikrodanych i słownik znaczników, wspólny dla wszystkich wyszukiwarek. Znaczniki schema.org mogą być użyte do oznaczania wielu rodzajów danych, niekiedy bardzo szczegółowych. Najpopularniejsze znaczniki schemat to te, które zawierają nazwę strony internetowej, tytuł wpisu, logo z grafiką, dane kontaktowe, godziny otwarcia firmy, oceny produktów, usług. Dzięki Schema.org możemy zaprezentować także produkty ze sklepu internetowego, ich specyfikę, cenę, ilość. Każdy typ Schema.org ma swoje miejsce w hierarchicznym drzewie rodzinnym. Hierarchia zwana jest także dziedziczeniem. Hierarchia z kolei obejmuje kategorie, począwszy od ogółu do szczegółu, co nazywa się ontologią. Słownik Schema.org jest podzielony na kategorie, podkategorie, aż do konkretnego elementu, czyli od szczegółu do ogółu. Najpopularniejszymi kategoriami są np. miejsca, zdarzenia, ludzie, książka, film, muzyka, wywiad,  biznes lokalny, produkt, wydarzenie. 

Jak zaimplementować oznaczenia ze Schema.org?

  • JSON-LD (wklejenie kodu w części head danej strony)
  • RDF (jest rozszerzeniem tagów HTML)
  • Mikrodata ( dodaje się znaczniki w tagach HTML)

Poprawność zaimplementowania oznaczeń

Aby sprawdzić, czy poprawnie zaimplementowaliście oznaczenia Schema.org, można użyć narzędzia Rich Snippets Testing Tool. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.