Co to jest powielanie treści?

Powielanie treści, zwane także z ang. duplicate content, oznacza nic innego, jak publikowanie na dwóch różnych stronach dwóch takich samych tekstów. Skopiowanie tekstu może być szkodliwe zarówno pod względem prawnym, ponieważ jest to kradzieżą własności intelektualnej oraz pod względem wpływu na pozycję naszej witryny w wyszukiwarce internetowej. 

Jakie mogą być konsekwencje powielania treści?

Powielanie treści nie ukryje się przez czujnymi algorytmami wyszukiwarek, które szybko to wychwycą i wyciągną odpowiednie konsekwencje. Działa to w ten sposób, że wyszukiwarka zidentyfikuje oryginał i falsyfikat i co za tym idzie, pozycja oryginału  podskoczy w wyszukiwarce, a kopii zostanie zostanie znacząco obnażona bądź nawet zablokowana, co można wyśledzić za pomocą narzędzia do monitoringu pozycji Seotulip. Autor oryginalnej treści może wystąpić o usunięcie z innej strony powielonej treści polubownie lub na drodze sądowej. Nie warto zatem iść po linii najmniejszego oporu i włożyć trochę wysiłku i tworzyć oryginalny content na naszej stronie. Problem powielonej treści tylko tekstów, ale także np. zdjęć. Pamiętajmy, że jeżeli już „pożyczymy” treść z jakiejś strony, to należy uczciwie podpisać i podać źródło, z którego pochodzi lub jeszcze lepiej by było, gdybyśmy zdjęcia pozyskiwali w sposób legalny, za opłatą z witryny ze zdjęciami stockowymi. Opisane przypadki dotyczą powielania treści na dwóch różnych witrynach. Należy jednak pamiętać, że duplikacja treści może wystąpić także w obrębie jednej strony.

A co, jeśli powielona treść występuje na tej samej stronie?

Powielenie treści na stronie może wystąpić, np. kiedy prowadzimy sklep internetowy, który oferuje produkty, które występują np. w wielu wariantach kolorystycznych lub w wielu rozmiarach. Siłą rzeczy opisy produktów będą takie same. Może to rodzić problemy w postaci duplikacji treści, które mogą zostać łatwo rozwiązane poprzez utworzenie unikalnej karty produktu z możliwością wyboru odpowiedniego rozmiaru lub koloru bądź stworzenie unikalnej karty dla każdego produktu o innym rozmiarze bądź kolorze. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.