Co to jest plik sitemap.xml?

Plik sitemap.xml, zwany inaczej plikiem mapy witryn, zawiera wszystkie adresy URL danej strony internetowej. Jest to po prostu zbiór linków, które powinny się wyświetlać w wyszukiwarce i być widoczne dla wszystkich użytkowników sieci. Plik XML powinien zawierać w sobie adresy URL wszystkich podstron w serwisie razem z datami ich ostatniej aktualizacji. Dzięki temu możemy łatwo udostępnić wyszukiwarce dane o adresach URL serwisu oraz dacie ich ostatniej aktualizacji, która dzięki temu jest w stanie szybko zaktualizować adresy URL i je zindeksować. Wyszukiwarka Google wymaga, by pojedynczy plik sitemap.xml posiadał maksymalnie 50000 adresów URL i ważył po rozpakowaniu maksymalnie 50 MB.  Do mapy witryny możemy także  dodawać inne przydatne informacje, tzw. metadane, aby ułatwić wyszukiwarkom znalezienie strony. Takimi danymi mogą być informacje np. o dacie ostatniej modyfikacji strony. 

Jak generuje się plik sitemap.xml?

Pliki sitemap.xml generowane na bieżąco, ponieważ większość systemów CMS posiada dodatki lub wtyczki, które umożliwiają automatyczną budowę, zmianę o aktualizację plików sitemap.xml. Aktualizacja powinna być wykonana, kiedy została dodana nowa strona lub zaktualizowana podstrona. Działanie modułu sitemap.xml bardzo usprawnia indeksowanie serwisu. Pliki sitemap.xml możemy generować raz dziennie lub ustawić automatyczne generowanie pliku raz na kilka dni automatycznie lub na żądanie, w zależności od potrzeb. Jeżeli np. obsługujemy dużą witrynę, możemy generować pliki tylko w nocy lub raz na kilka dni, by nie tworzyć problemów z wydajnością. Jeśli zautomatyzujemy przebudowę pliku to będziemy mogli zgłosić do Search Console tylko jeden plik, a wyszukiwarka Google automatycznie wczyta wszystkie sitemapy w jego obrębie.

Podział plików sitemap.xml

Jeżeli przekroczymy liczbę 50000 adresów URL, każdy kolejny powinien trafić już do kolejnego pliku sitemap.xml, które to mniejsze pliki powinny zawrzeć się w jednej globalnej mapie witryn.

Analiza danych z Search Console

Search Controle ukazuje szczegółowe dane dotyczące ilości wykrytych adresów URL. 

Jakie korzyści przynosi mapa witryny?

Dzięki mapie witryny zauważymy znaczną poprawę w zakresie indeksowania strony internetowej. Dzięki niej boty wyszukiwarki lepiej przetworzą witrynę i zaprezentują ją użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Mapa witryny pozwoli też zaoszczędzić czas na indeksowaniu strony, ponieważ dzięki mapie witryny treść jest przetwarzana niemal natychmiastowo, co oznacza, że użytkownik bardzo szybko zobaczy w wynikach wyszukiwania nową podstronę. Niektóre wyszukiwarki dają też możliwość szybszego niż zwykle zindeksowania strony. Dzieje się tak za pomocą metadanych, które są zawarte w mapie witryny.  Powyższe argumenty przemawiają za tym, by, jeśli jesteśmy posiadaczami strony internetowej, pokusić się o posiadanie mapy witryny. 

Jak stworzyć mapę witryny XML?

Mapę witryny XML możemy stworzyć: 

  • automatycznie za pomocą darmowego oprogramowania jest bardzo szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Mamy do wyboru kilka programów, np. Screaming Frog, xml-vitemap.com. 
  • ręcznie, polega to na wygenerowaniu z bazy danych listę adresów URL i otagowaniu jej. Po wygenerowaniu mapy należy pamiętać o umieszczeniu sitemapy na serwerze oraz przekazać informację Google, gdzie znajduje się nasza mapa witryny. Można to zrobić za pomocą Google Search Controle. 

Jakie są rodzaje map witryny?

  • Mapa strony XML

Mapa strony w XML jest skierowana do botów skanujących wyszukiwarek, tzw. crawlerów.  Mapa zawiera wiele informacji, takich jak częstotliwość zmian, daty aktualizacji.

  • Mapa strony HTML

Mapa strony HTML jest skierowana zarówno do botów indeksujących, jak i użytkowników. Jej wygląd przypomina strukturyzowany spis treści, dzięki czemu orientacja w zawartości strony jest szybsza i łatwiejsza.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na jak najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".

Chcesz precyzyjnie monitorować frazy?

Wykup pakiet SeoTulip. Pakiety się sumują.